בינה מלאכותית ורפואה: שיחה עם צ'אט GPT על רצפת האגן

העולם של הבינה המלאכותית מרתק אותי!!! גם אתכם/ן? קראתי והקשבתי לאחרונה לכמה כתבות ופודקאסטים מאד מעניינים על האפשרויות שהעולם הזה פותח בפנינו וכמה כדאי לשים את הפחדים בצד, ופשוט לנסות, אז החלטתי לצאת למסע עם צ'אט GPT ולדבר איתו כמטופלת פוטנציאלית על סימפטומים של רצפת האגן. רציתי לראות עד כמה הבינה המלאכותית משמעותית כבר בעולם הרפואה. השתמשתי בGPT 4 (זה שבתשלום), והתכתבתי איתו באנגלית (אפשר גם בעברית, פשוט עדין לא מושלם). החלטתי מראש על שלוש מטופלות עם סיפורים שונים: האחת, אישה אחרי 2 לידות עם דליפות שתן, השנייה אישה צעירה עם דליפות שתן שלא עברה הריונות ולידות, והשלישית נערה עם כאבים ביחסי מין.

מסוקרנת מהחיבור המופלא בין בינה מלאכותית ורפואה, יצאתי למחקר וניהלתי שיחה עם צ'אט GPT על רצפת האגן, כשלוש מטופלות פוטנציאליות
האם הבינה המלאכותית תוכל להחליף אותי? במה?

שיחה ראשונה עם GPT על רצפת האגן: אישה אחרי לידות שסובלת מדליפות שתן

כתבתי "אני צריכה עצה רפואית", והדבר הראשון שGPT אמר לי, זה שהוא ישמח לעזור, אבל הוא לא רופא ולא יכול לתת מידע רפואי או אבחנתי, הוא ביקש שאפנה לגורם מוסמך. זה כבר חשוב. הרגעתי אותו שלא מדובר במשהו דחוף והמשכתי. כתבתי "אני חושבת שאני זקוקה לעזרה עם רצפת האגן שלי. אני חושבת שהיא חלשה מדי". צ'אט GPT הבין מיד למה התכוונתי והסביר מה יכול לגרום לחולשה ברצפת האגן, אילו סימפטומים מתאימים ואיך אפשר לחזק אותה: תרגילי קגל, ביופידבק, פיזיו' רצפת אגן, שימוש במשקולות או מכשור אחר, שינויים באורח החיים. הוא המליץ ללכת לבדיקה אצל גניקולוגית, אורולוגית או פיזיו' רצפת אגן.

מה אהבתי: הוא לא נפל במקומות שטמנתי לו מלכודת:, כשהסביר לי לגבי תרגילי רצפת אגן הוא אמר שאפשר לנסות לעצור את זרם הפיפי באמצע אבל הדגיש שזו רק דרך להכיר את השרירים ולא שיטת חיזוק קבועה. הוא הזכיר לי שזה יקח זמן להגיע לתוצאות, הדגיש כמה חשוב לנשום בזמן תרגול. באופן כללי הוא כל כך נעים! ידידותי. כשמספרים לו משהו מורכב רגשית, הוא מתייחס. הוא כל הזמן המליץ לגשת לבירור רפואי, כשהקשתי עליו ואמרתי שאני לא רוצה ללכת לפיזיו' רצפת אגן, הוא הדריך אותי איך לתרגל בבית, אבל בסוף אמר: אם את לא רואה שיפור, או אם הסימפטומים מחמירים, אולי בכל זאת תשקלי ללכת, אפילו לבדיקה והערכה חד פעמית כדי לודא שאת בכיוון הנכון. תשובה נהדרת (:

דברים שפחות אהבתי: הוא המליץ לא להרים חפצים כבדים בתדירות גבוהה כי זה יכול להעמיס על רצפת האגן…

בהדרכה לתרגול קגל, הוא הדריך להתרוקן לפיפי קודם תמיד.

מסוקרנת מהחיבור המופלא בין בינה מלאכותית ורפואה, יצאתי למחקר וניהלתי שיחה עם צ'אט GPT על רצפת האגן, כשלוש מטופלות פוטנציאליות
כמה פעמים ישבנו מפוחדות מול גוגל, לשאול שאלה רפואית ויצאנו מפוחדות ומוטרדות יותר אחרי הבדיקה באינטרנט. אולי העתיד יהיה נעים וטוב יותר עם GPT?

שיחה שניה עם צ'אט GPT על רצפת האגן: אישה בשנות העשרים עם דליפות שתן

כתבתי "אני אישה בת 24 והתחילו לי דליפות שתן. אני לא מבינה למה זה קורה כי אני צעירה ולא ילדתי. אני מודאגת." התגובה הראשונה שלו (תמיד דרך אגב), היא לנרמל. הוא הרגיע ואז הציע כמה אפשרויות לסיבה: דלקות בדרכי השתן, שלפוחית רגיזה, תסמונת שלפוחית כאובה, תרופות מסוימות, צריכה מוגזמת של קפאין או אלכוהול, עצירות, סיבות נוירולוגיות, השמנת יתר, סכרת, שיעול כרוני, גנטיקה, פעילויות גופניות מסוימות ועוד וכמובן, ביקש שאפנה לבירור רפואי.

מה אהבתי : שוב, האלמנט הרגשי. הוא כתב לי שזה קריטי לא להתבייש או להרגיש לבד בגלל זה ושכדאי לטפל בדברים כאלו מוקדם. בנוסף, שאלתי אותו ספציפית (היה לי מאד חשוב לראות מה יגיד, ביחוד לאור התשובה שלו עם המטופלת הקודם) האם אני צריכה להפסיק להרים משקולות והוא ענה תשובה סבירה, שאין צורך להפסיק אלא לבדוק את העניין והסביר במדויק איך (לשנות טכניקה, עצימות, לקחת הפסקה ולראות אם הדליפות מפסיקות, לשאול גורם רפואי). הוא גם הדגיש בפניי כמה יתרונות בריאותיים יש להרמת משקולות. כשאמרתי לו שאני עושה פיפי כמה פעמים ברצף לפני אימון כדי למנוע דליפה, הוא קלט את הבעייתיות ומיד הסביר לי שזה יכול לגרום לגוף שלי ללמוד התנהגות לא מיטבה וצריך לבדוק למה אני מרגישה את הצורך לעשות זאת.

דברים שפחות אהבתי: אמרתי לו שאני לא שותה לפני אימון כדי שלא לדלוף והוא הסביר לי למה זה חשוב לשתות, אבל לא אמר לי בשום שלב שהתייבשות יכולה לייצר תגובה הפוכה.

שיחה שלישית עם צ'אט GPT: נערה בת 16 עם כאבים ביחסי מין

כתבתי " אני בת 16 ואתמול קיימתי סקס בפעם הראשונה, כאב לי. אני לא יודעת אם זה נורמלי." מיד צ'אט GPT אמר לי שהתוכן הזה לא מתאים לCONTENT POLICY שלו ומחק את השאלה. חשבתי שזה קשור לגיל וניסיתי לשאול את השאלה כאישה בת 22 אבל זה לא עזר. אני צריכה לחקור את העניין יותר. כנראה שכרגע לא ניתן להתייעץ איתו בנושאים כאלו וזה חיובי.

מסקנות על בינה מלאכותית ורפואה אחרי השיחה שלי עם צ'אט GPT על רצפת האגן

השיחה עם צ'אט GPT כל כך נעימה ומכילה. במובנים מסוימים זה באמת מרגיש שהוא מקשיב באמת, קורא בין השורות. למה בעצם הוא לא שואל גם אותי שאלות בחזרה? זה היה ממש מרגיש כמו שיחה אמיתית והיה עוזר לי להפתח עוד. מבחינה מקצועית, הוא ענה תשובות טובות ממש, היו כמה דברים שלא הייתי מספיק מרוצה מהם, אבל באמת לא הרבה. בכל מקרה חשוב תמיד לבדוק את התשובות שלו, לבדוק שהן מבוססות מחקר.

צריך ללמוד איך לשוחח איתו, לא כדאי לעבוד איתו כמו גוגל. ככל שניתן לו יותר מידע וככל שנדריך אותו יותר לגבי התשובות שלו כך הן יהיו מדויקות. אם משהו שהוא ממליץ לא מתאים לנו, צריך להגיד לו וככה הוא מדייק ומשתפר.

בכל מקרה, הוא תמיד חזר והציע ללכת לפיזיו' של רצפת האגן (:

אני חושבת שבפעם הבאה אשאל אותו דברים יותר מעוררי מחלוקת ואראה מה הוא אומר, אולי על היפרדות בטנית. זה יהיה נושא טוב לשיחה!

פודקאסט נהדר של יהודית כץ מ"חושבים טוב "על צ'אט GPT

Picture of יעל זעירי

יעל זעירי

פיזיותרפיסטית ומורה ליוגה, עוסקת בטיפול בכאב ובשיקום רצפת אגן. מאוהבת בגוף האנושי ומאמינה גדולה ביכולת שלו להחלים. ומה עוד? חנונית על!

2 תגובות

  1. כרגיל, את אישה ידענית וחכמה, לבבית ומכילה. אני מאושרת לראות איזה אישה מדהימה גדלת להיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הניוזלטר שלי הכי מרתק בעולם!
אני רוצה שתרשמי ותצטרפי למסע

הניוזלטר מגיע פעם בחודש למייל

הדברים הכי מעניינים על רצפת האגן והגוף, סיכומי מאמרים, סודות מהקליניקה

שיעורי יוגה מיוחדים בנושאים שונים

רעיונות איך לשלב את היוגה בחיי היום יום

הניוזלטר שלי הכי מרתק בעולם!

אני רוצה שתרשמי ותצטרפי למסע